Amikor a tudósok végeztek az emberi kövérség problémájának feltárásával, átlebbentek a kutyákra és cicákra, de a közelmúltban ezt a témát is kivégezték. Most a lovakon a sor: egy rakás tudós kutatja, hogy mi okozza a lovak egyre terjedő kóros elhízását. Vajon a túlzott szeretet (mint azt sok gyermeknél is tapasztalták), vagy a paci helytelen táplálása okozhatja a kövérséget?
Hogyan mérhető a kövérség?
Ahogy az embereknél is, a lovaknál is beszélhetünk túlsúlyról és kövérségről; a túlsúly az enyhébb változata a lógó, hájas hasnak. A lovak kövérség-problémája csupán egy évtizedes múltra tekint vissza, korábban nem volt jelentős a túlsúlyos lovak száma. A lovak kövérségének jellemzésére a BCS (body condition score) nevű mutatót használják az okosok, amely elsősorban lovak zsírtartalék-állapotának és takarmányhasznosításának meghatározására alkalmas (nem csak a lovaknál). A pontozás szemrevételezéssel és a testtájak megtapogatásával történik - tehát eléggé szubjektív. A mutató 1 és 9 között ingadozik, amely értékekből csak a 8 és a 9 jelent kövérséget a lónál.
Testtömeg index
A legutóbbi idevágó kutatásban azonban a testtömeg index (BMI = body mass index) kiszámításának módját is kidolgozták, amely már sokkal tárgyilagosabban méri fel a kövér lovacskákat, mint a korábban említett BCS-módszer. A ló testtömeg indexét a nyak körméretéből, a testhosszból, a marmagasságból és még sok más méretből, bonyolult matematikai egyenletek segítségével számítják ki. A kutatás eredményei szerint minden második, nem sportcélokra tartott ló túlsúlyos, és minden ötödik ló kövér.
A pata bánja
Az elhízás - a test normális arányainak eltolódása - súlyos következményekkel járhat a ló számára. A túlsúlyos lovak között sokkal több patabetegséget figyeltek meg, amelyek közül a laminitis volt a leggyakoribb. Ez a betegség a patát és a patába nyúló csontot összekötő izületek gyulladását jelenti, amely nagyon fájdalmas a ló számára. Súlyos esetben nem is gyógyítható, ezért a megelőzésre kell törekedni.
Oxidatív stressz
Amikor egy ló túlsúlyos, akkor az anyagcsere-folyamatai is megváltoznak. A kövér patásban a felborult anyagcsere-egyensúly miatt több, a szervezetben egyébként hasznos funkciót is ellátó szabad gyök és reaktív oxigén képződik, amelyek károsíthatják sejteket, így gyulladásokhoz, súlyos anyagcsere-zavarokhoz és kóros elváltozásokhoz vezethetnek. A túlsúlyos ló továbbá igencsak kitett a szívbetegségeknek, jobban megviseli a nyári meleg és előbb-utóbb több izületi problémával fog küzdeni.
Abrakkal, mozgás nélkül
Az a szuper ezekben a kutatásokban, hogy nem csak az eredményt vizsgálják, hanem felkutatják az okokat is. A túlsúly oka nem csak a helytelen táplálás, hanem a mozgás hiánya is lehet. A molett lovak többségénél azt tapasztalták a kutatók, hogy étrendjük túlnyomórészt abrakból állt és a szükséges mozgatás töredékét sem kapták meg az állatok. Nem kínzásból kezelik ám a gazdik így lovaikat, hanem merő szeretetből. Mégis igaz a tézis: a szeretet ölni képes. Lótartók, irány a mező! |